Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztaty mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży podstawowych pojęć związanych z Państwem Środka oraz jego kulturą. Zajęcia prowadzone są przez lektorów polskich oraz chińskich, co pomoże uczestnikom usłyszeć jak brzmi język i przekonać się, że kontakt z odmienną kulturą może być bardzo ciekawym doświadczeniem. 
 
Zajęcia dla zorganizowanych grup pod opieką nauczycieli odbywają się na terenie placówek w terminach proponowanych poniżej. Czas trwania, dobór i zakres treści warsztatów zależy od wieku i preferencji uczniów z poszczególnych grup.
 
Terminy warsztatów: 
 
poniedziałek, między 9:00 a 13:00
czwartek, między 8:00 a 11:30
czwartek, między 13:30 a 17:00
piątek, między 10:30 a 12:30
 
Zainteresowanych współpracą opiekunów zorganizowanych grup prosimy o przesyłanie formularzy zgłoszeniowych (do pobrania tutaj) mailowo na adres: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl 
 
Wszystkie rodzaje warsztatów prowadzone są przez chińskiego native speakera, który uczy uczestników paru podstawowych zwrotów po chińsku i pisze imiona uczniów w znakach oraz polskiego lektora współprowadzącego. Proponowany czas spotkania to 2-3 godziny lekcyjne, opłaty zależne od czasu trwania oraz miejsca warsztatów i materiałów wykorzystywanych w ich trakcie ustalane są indywidualnie z poszczególnymi grupami. 
 
Poza wymienionymi poniżej spotkaniami tematycznymi, lektorzy Instytutu biorą również udział w dniach języków oraz wydarzeniach szkolnych w trakcie których prowadzą wykłady, warsztaty oraz pokazowe lekcje języka chińskiego. 
 
Opłaty
 
Opłaty za warsztaty uzależnione są od typu warsztatów (rodzaj i ilość potrzebnych materiałów). Podane niżej kwoty mają zastosowanie tylko w przypadku instytutcji znajdujących się na terenie Krakowa. Koszt warsztatów dla szkół znajdujących się poza Krakowem ustalany jest indywidualnie.
 
45 min.: 150-200 zł.
60 min.: 200-250 zł. 
90 min.: 300-350 zł. 
 
Przykładowe tematy spotkań
 
Kultura Chin – quiz multimedialny 
Każdy zna kilka ciekawostek o Chinach ale ile w nich faktów, a ile mitów, przekonujemy się prowadząc warsztaty w formie quizu multimedialnego. Ta angażująca w zajęcia nawet najbardziej nieśmiałe osoby formuła uzupełniona jest pokazami przedmiotów związanych z różnymi aspektami kultury chińskiej, o których opowiemy w trakcie spotkania. 
 
Pokazowa lekcja chińskiego
„Chińskiego nie da się nauczyć.” My wiemy, że to nieprawda i z chęcią wytłumaczymy, dlaczego. W trakcie spotkania opowiemy o budowie języka chińskiego,  jego właściwościach oraz o korzyściach płynących z podjęcia nauki. 
 
Kaligrafia i malarstwo tuszowe
Chiny bardzo często kojarzą się z tuszem, pędzelkiem oraz zwojami będącymi prawdziwymi dziełami sztuki. Aby przybliżyć ten tajemniczy świat uczestnikom, wykładowi towarzyszy nauka pisania prostych znaków, tworzenie własnych kompozycji oraz pokazy kaligrafii.
 
Chiński Nowy Rok 
Inaczej Chiński Nowy Rok to dla Chińczyków najważniejsze święto w roku. Przygotowania angażują każdego z członków rodziny, obchody trwają ponad miesiąc a towarzyszą im wydarzenia, o których opowiemy w trakcie spotkania. 
 
Węzły i wycinanki 
Specjalny węzełek symbolizujący szczęście i pomyślność znaleźć można w każdym chińskim domu. Inną popularną ozdobą są tradycyjne chińskie wycinanki – rodzaj sztuki wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. 
 
Chińska kuchnia
W trakcie spotkania opowiemy o herbacie i specjałach kuchni Państwa Środka. W ramach warsztatów odbywa się również degustacja herbaty i nauka jedzenia pałeczkami. 
 
W podróży po Chinach – zabytki Chin 
Co należy spakować, wybierając się na wycieczkę do Azji? Jakie tajemnice skrywają najpopularniejsze zabytki Chin? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą w trakcie spotkania podróżnicy, którzy mieli okazję to sprawdzić.  
 
Geografia i zwierzęta Chin
Wszyscy uwielbiają pandy, a warsztaty stwarzają możliwość do poznania również reszty zwierząt zamieszkujących Państwo Środka.   A jest ich sporo – Chiny posiadają zróżnicowany krajobraz, o którym opowiemy w trakcie prezentacji. W programie są również warsztaty plastyczne. 
 
Opera pekińska 
Kolorowa, głośna i bardzo intrygująca. Warsztatom towarzyszy malowanie masek z opery pekińskiej.