Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja: Urodziny Instytutu Konfucjusza w Krakowie, 2022.10.01

Relacja: Urodziny Instytutu Konfucjusza w Krakowie, 2022.10.01

Zapraszamy do lektury relacji z wydarzeń Instytutu Konfucjusza w Krakowie autorstwa Michała Sabata, doktoranta UJ, współpracującego z IK.

Obchody urodzin Instytutu rozpoczął pokaz tradycyjnych chińskich strojów w niecodziennej formie inscenizacji przyjęcia przy herbacie i kaligrafii u Mistrza Dong Qichanga. Po inscenizacji Pani doktor Magdalena Grela-Chen szczegółowo omówiła każdy z przedstawionych strojów: od lekkiej paradnej zbroi banxiu zhaojia aż po szaty daopao uczonych, od strojów wysokich urzędników przez szaty ich córek i żon, aż po odzienie yesa o wzorze zdobień zastrzeżonym dla cesarskiej rodziny. Modele zaprezentowali na sobie nie tylko stroje, ale również tradycyjne uczesania głowy oraz makijaże, w tym z użyciem przyklejanych pereł. Pośród zaprezentowanych fryzur zobaczyć można było między innymi asymetryczną kompozycję „spadła z konia” oraz przyozdobione kwiatami mudantou. Nasi goście podczas prezentacji dr Greli-Chen mogli usłyszeć między innymi o tym, jak różne kultury Wschodniej Azji prowadziły dialog poprzez modę oraz jak sztuka malarstwa przeniosła się na stroje. Można też było dowiedzieć się, ile pazurków powinien mieć chiński smok, które mityczne stworzenie zdobiło szaty chińskich sędziów, dlaczego krój rękawów brał swą nazwę od lutni oraz po co do kapeluszy doczepiano bażancie pióra i korale z jadeitu. W ten sposób pokaz hanfu stał się nie tylko ucztą dla oka, ale również cennym źródłem wiedzy o chińskiej kulturze.

02.10.2022
W niedzielę obchody przeniosły się do Internetu. Na początku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na zdjęcia ze zwierzakami pomagającymi przy nauce języka chińskiego.
W dalszej kolejności Pan Michał Sabat z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wygłosił prelekcję „Sto lat i jeszcze dłużej! O pogoni za zdrowiem i długowiecznością oraz szansach dla Chin na światowym rynku suplementów diety”. W ramach wykładu można było zapoznać się zarówno z meandrami chińskiej polityki i przemianami społecznymi odnośnie dostępu do tradycyjnych medykamentów i suplementów diety, jak również posłuchać o najbardziej znanych ziołach tradycyjnej medycyny chińskiej kojarzonych z witalnością i długowiecznością oraz o tym, co na ich temat mówi nauka. Zaprezentowane zostały zioła takie jak cytoprotekcyjny cytryniec chiński czy podejrzewany o zdolność do przedłużania życia traganek. Pokazano także iż Tradycyjna Medycyna Chińska to także dobroczynne grzyby, np. zdająca się chronić przed demencją soplówka jeżowata zwana też lwią grzywą. W ramach tematu poruszono również historię problemu chińskich niedźwiedzi oraz pochodzącego pierwotnie od ich żółci niezwykle perspektywicznego związku zwanego TUDCA. Uczestnicy mogli posłuchać też o programie Healthy China i o tym, jak w jego ramach tradycyjna medycyna chińska ma zarówno wspomóc profilaktykę chorób cywilizacyjnych, jak i rozwijać chiński eksport.
Następnie lektorzy poprowadzili on-line pokazową lekcję języka chińskiego, dając szansę zapoznania się z ofertą instytutu oraz realiami nauki języka chińskiego naszym gościom nawet z najdalszych stron.