Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja: Instytut Konfucjusza w Niepołomicach, 2022.10.22

Relacja: Instytut Konfucjusza w Niepołomicach, 2022.10.22

Zapraszamy do lektury relacji z wydarzeń Instytutu Konfucjusza w Krakowie autorstwa Michała Sabata, doktoranta UJ, współpracującego z IK.

W sobotę 22 października Instytut Konfucjusza w Krakowie w ramach współpracy odwiedził Niepołomice, gdzie ugościła nas Niepołomicka Izba Regionalna. Najpierw w ramach Poranka z Pandą nasi lektorzy zapoznali najmłodszych z ich pierwszymi chińskimi słowami oraz przybliżyli im podstawowe informacje o Chinach, dzięki którym dzieci w ramach quizu dowiedziały się, jak znaleźć Chiny na mapie oraz jak różne krajobrazy i zwierzęta można znaleźć w Państwie Środka. Nauczyły się również m. in. rozróżniać chińskie pismo i tradycyjny ubiór spośród innych azjatyckich kultur. 
Później w ramach Smoczej Godziny także starsze dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę o Chinach w ramach quizu, uczyły się również o chińskich znakach i o tym, jak łączą się one ze sobą tworząc bardziej złożone ideogramy. Starszaki poznały też chińskie znaki zodiaku oraz pouczającą legendę tłumaczącą ich powstanie. Z pomocą naszych lektorek, każde dziecko oraz rodzic mogli poznać, jaki znak chińskiego zodiaku przypadał na rok ich narodzin. Lektorzy chętnie odpowiadali na wszelkie pytania młodych słuchaczy.
Następnie Pan Michał Sabat, doktorant z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ przedstawił dla dorosłych słuchaczy wykład „Medycyna chińska i suplementy diety”. Przybliżył w nim postawy chińskiej medycyny zestawiając je z obecną wiedzą naukową oraz przybliżył współczesną rolę tradycyjnej medycyny w samych Chinach. Słuchacze zostali zapoznani na przykładach z dorobkiem chińskiego ziołolecznictwa, przedstawionym z punktu widzenia współczesnych wyników badań. Mogli więc dowiedzieć się na przykład o dobroczynnych właściwościach tzw. owocu pięciu smaków, czym różnią się od siebie poszczególne odmiany żeńszenia oraz o tym, które chińskie zioła i grzyby mogą służyć wzmocnieniu pamięci, ochronie mózgu i poprawie odporności.
Na koniec nasze lektorki poprowadziły warsztaty z przygotowywania tradycyjnych chińskich wycinanek Jianzhi - sztuki wpisanej na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Uczestniczki z pomocą nauczycielek nauczyły się, jak przygotować piękną chińską gwiazdę, nietypową rybkę, a nawet trójwymiarową wycinankę przedstawiającą chiński znak wiosny. Warsztaty pozwoliły również uzyskać od prowadzących odpowiedzi na wszelkie pytania m. in. o sztuce wycinanek i chińskich świętach oraz zapoznać się z obsługą specjalnych chińskich nożyczek.