Mały człowiek w wielkim kraju

15.12.2014
By courtesy of two students from the Institute of Far and Eastern Studies, Confucius Institute celebrated the Children’s DayDzięki inicjatywie studentek z Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu Instytut Konfucjusza świętował w tym roku Dzień Dziecka. Honorata Gorgoń i Natalia Ożegalska przygotowały w Kampusie 600-lecia UJ wystawę własnych fotografii przedstawiających chińskie dzieci. Wernisażowi towarzyszyły prelekcje na temat sytuacji dzieci w Chinach u progu XXI wieku.
więcej o Mały człowiek w wielkim kraju

Święto ogrodów

15.12.2014
In June 2010, the botanic garden of Jagiellonian University organised the Garden Festival. Confucius Institute supported this event; we organised the concert of Honorata Gorgoń whoW czerwcu 2010 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizował piątą już edycję Święta Ogrodów, w ramach którego odbyły się dwa wydarzenia zorganizowane przez Instytut Konfucjusza w Krakowie. W Szkole Podstawowej nr 114 odbył się koncert muzyki na hulusi (tradycyjny instrument yunnański wykonany z tykwy) w wykonaniu Honoraty Gorgoń. Po koncercie Adina Zemanek z Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ przedstawiła wykład na temat "Symbolika ogrodów chińskich".
więcej o Święto ogrodów

Konferencja naukowa „Chiny w polityce bezpieczeństwa Dalekiego Wschodu"

15.12.2014
A conference, organised by Kraków Confucius Institute and Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, took place between 24 and 25 June 2010, in Collegium Maius, the oldest building of Jagiellonian UniversityW dniach 24-25 czerwca 2010 w najstarszym budynku uniwersyteckim, Collegium Maius, odbyła się konferencja współorganizowana przez Centrum Języka i Kultury Chińskiej „Instytut Konfucjusza w Krakowie” oraz Katedrę Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Konferencja zaplanowana została jako forum, na którym wybitni polscy i chińscy uczeni, zajmujący się problematyką bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku, przedstawią swoje poglądy i poprowadzą wspólną dyskusję na temat sposobu, w jaki Chiny postrzegają swoją rolę w systemie bezpieczeństwa Dalekiego Wschodu oraz jak one same są postrzegane przez inne państwa regionu.
więcej o Konferencja naukowa „Chiny w polityce bezpieczeństwa Dalekiego Wschodu"

Obóz letni w Pekinie

15.12.2014
In July 2010, a group of teenagers from Kraków took part in summer camp at Beijing Foreign Studies UniversityW lipcu 2010 roku grupa uczniów z krakowskich szkół pod opieką Małgorzaty Krzyśko z Instytutu Konfucjusza uczestniczyła wraz z rówieśnikami z innych krajów w obozie letnim w Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Tydzień spędzony w Chinach był okazją do intensywnej nauki języka chińskiego oraz do poznania interesujących aspektów chińskiej kultury, dzięki uczestnictwu w szkoleniu ze sztuk walki, warsztatach kaligrafii, malarstwa, wycinanek, opery pekińskiej. Młodzież miała także możliwość zwiedzania Wielkiego Muru, Zakazanego Miasta, obiektów olimpijskich oraz muzeów.
więcej o Obóz letni w Pekinie

Tydzień chiński „Księga Przemian"

15.12.2014
W końcu listopada w Szkole Podstawowej nr 114 w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja Tygodnia Chińskiego pod szyldem Księgi Przemian. Oficjalnemu otwarciu towarzyszyła przygotowana przez uczniów i nauczycieli akademia. Uroczystości otwarła dyrektor szkoły, pani Bożena Mikoś i były dyrektor Instytutu Konfucjusza, dr Bogdan Zemanek. Gwiazdą wieczoru był dyrektor krakowskiego Instytutu Konfucjusza ze strony chińskiej, pan Sun Zhongli, który recytował poezje chińskie i polskie.
więcej o Tydzień chiński „Księga Przemian"