09.01.2014
więcej o 2011

Konferencja Instytutów Konfucjusza w Pekinie

15.12.2014
The annual conference of Confucius Institutes took place between 10 and 12 December 2010. 1400 participants represented 96 countries. The representatives of Poland were: dr Joanna Wardęga (director of Confucius Institute in Kraków)Między 10 a 12 grudniem 2010 roku odbyła się w Pekinie doroczna konferencja Instytutów Konfucjusza z całego świata. Uczestniczyło w niej około 1400 przedstawicieli Instytutów Konfucjusza oraz uniwersytetów z 96 krajów - w tym z czterech polskich Instytutów. Krakowski Instytut Konfucjusza reprezentowali: dyrektor, dr Joanna Wardęga, wicedyrektor Sun Zhongli oraz prof. Leszek Korporowicz, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zasiadający w radzie programowej IK.
więcej o Konferencja Instytutów Konfucjusza w Pekinie

Media in China, China in the Media

16.01.2014
Media in China, China in the Media. Processes, Strategies, Images, Identities, edited by Adina Zemanek, Jagiellonian University Press, Kraków 2013

Mass media play a significant role in the production and reproduction of identities and lifestyles, values and world-views. They also convey information about the world we live in, as they reflect elements of the broader context within which they come into being. This volume, the first on this topic to be published in Poland, brings together eleven essays that offer a complex approach to both media in the PRC and the way China and the Chinese are presented in the media of other countries.
więcej o Media in China, China in the Media

China at the beginning of the 21st Century

16.01.2014
China at the Beginning of the 21st Century, edited by Łukasz Gacek, Ewa Trojnar, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013

China at the beginning of the 21st century intrigues many researchers around the world. No different was the enthusiasm widely shared among the participants of the students' conference China at the beginning of the 21st century organized by the Institute of Middle and Far East Studies of Jagiellonian University in Kraków in April 2010. Research enthusiasm and inquisitive attitude of presenters and discussants observed during the conference inspired to go beyond the university walls and put this publication together.
więcej o China at the beginning of the 21st Century

Współczesne Chiny w kontekście stosunków międzynarodowych

20.11.2013
Joanna Wardęga (red.), Współczesne Chiny w kontekście stosunków międzynarodowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013

Od kilku dekad Chiny rosną w siłę na arenie międzynarodowej, będąc ważnym partnerem dla światowych potęg. Co więcej, wydają się zmierzać ku pozycji największej siły gospodarczej i politycznej świata w XXI stuleciu. To ogromne osiągnięcie dla kraju, który jeszcze do niedawna przeżywał jedną z najpoważniejszych zapaści w swojej historii. Niniejszy tom składa się z tekstów już uznanych młodych polskich badaczy, którzy postawili sobie za cel analizę różnych przejawów aktywności Chin w relacjach międzynarodowych i międzykulturowych.
więcej o Współczesne Chiny w kontekście stosunków międzynarodowych